همه دسته بندی ها
en.pngEN

صفحه اصلی>اخبار>اخبار صنعت

بودجه بندی برای کارخانه تقطیر شما جذاب است

2022-06-29

مبانی بودجه ریزی

بودجه نقشه راه مالی شما برای دستیابی به اهداف شرکتتان است. هنگام کار با یک مشتری جدید، اولین سوال من این است که "آیا فرآیند بودجه ریزی سالانه دارید؟" بودجه یک دستورالعمل بر حسب دلار است، بنابراین شرکت ها می توانند ببینند که آیا در مسیر برآورده کردن انتظارات هستند و به عنوان یک ابزار مدیریتی عمل می کند. برای اندازه گیری عملکرد مالی مرکزی است.

 

یک ابزار استراتژیک و مدیریتی

به طور معمول، فرآیند بودجه ریزی از یک جلسه برنامه ریزی استراتژیک پیروی می کند. در حالی که اهداف کلی در طول جلسه برنامه ریزی استراتژیک شناسایی می شوند، فرآیند بودجه این ایده ها را به اهداف مالی تعریف شده تبدیل می کند. اهداف کلان در استراتژی های خاصی برای هر بخش گنجانده شده و اهداف مالی به هر استراتژی اختصاص داده می شود. علاوه بر شفاف سازی اهداف شرکت، فرآیند بودجه یک بررسی عمیق از دست یافتنی بودن اهداف است.

 

هر رئیس بخش مسئول نوشتن بودجه خود است که با اهداف شرکت هماهنگ باشد، بنابراین در تیم شما همسویی ایجاد می کند. رئیس بخش با علم به اینکه در قبال بودجه پاسخگو خواهد بود، معمولاً تمایل بیشتری به اهداف شرکت دارد تا در غیر این صورت.

 

از بودجه می توان برای ایجاد مسئولیت پذیری استفاده کرد. در طول بررسی‌های مالی ماهانه، گزارش‌های مربوط به بخش مربوط به بودجه را در مقابل واقعی بررسی کنید تا هر یک از مدیران بخش نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشند. ساختار جبران خسارت باید به توانایی فرد در مدیریت بودجه گره خورده باشد.

 

نمودار جریان بودجه کارخانه شراب سازی

فروش آهنگ را تعیین می کند و سایر بودجه ها از پیش بینی های فروش به دست می آیند. فروش خود را برای سال آینده بر اساس توزیع کننده، SKU و ماه در صورت معادل یا گالن اثبات پیش بینی کنید. (اگر رستوران یا تاپ روم دارید، هر مکان باید یک توزیع کننده جداگانه در نظر گرفته شود).

 

در نمودار جریان کارخانه شراب سازی (شکل 1)، دو ردیف اول مراکز درآمد و سه ردیف پایین مراکز هزینه هستند. برای هر مورد در فلوچارت بودجه جداگانه ای ایجاد کنید. اینها توسط مدیر مالی در یک بودجه اصلی ترکیب خواهند شد.


 special whiskey


به طور خلاصه، سه مرحله برای فرآیند بودجه وجود دارد.

 

l بودجه های ادارات را ایجاد کنید

l تثبیت

l خالص کردن

 

با یک الگوی مبتنی بر اکسل شروع کنید و از روسای بخش مرکز درآمد خود بخواهید آن را تکمیل کنند. این معمولاً مدیر فروش و مدیر آبجوسازی شما است. سپس یک الگو برای شراب‌ساز یا سرپرست تولید خود تهیه کنید تا برنامه‌های تولید، مواد اولیه و بودجه نیروی کار را ایجاد کند.

 

در همین حال، مدیر اتاق چشایی و مدیر بازاریابی مسئول بودجه هزینه های خود، مدیر فروش مسئول بودجه هزینه دپارتمان و مدیر مالی مسئول بودجه اداری و بودجه هزینه سرمایه است.

 

همه این بودجه ها باید چندین بار تدوین و بازنگری شوند تا بودجه نهایی داشته باشیم. (میز 1)


 cheap alcohol drinks


تقویم بودجه

جدول 2 جدول زمانی پیشنهادی برای فرآیند بودجه را نشان می دهد. انتظار می رود که این روند دو تا سه ماه طول بکشد.


 high quality liquor


بودجه بندی مواد اولیه برای کارخانه شراب سازی شما

در نرم افزار برنامه ریزی تولید خود، گزارشی ارائه دهید که میانگین COGS را برای هر مارک شراب تولید شده در سال قبل نشان می دهد. سپس از این میانگین هزینه واحد تاریخی استفاده کنید و آن را در تعداد برندهای پیش بینی شده برای فروش در هر ماه ضرب کنید. مطمئن شوید که تغییرات در هزینه های مواد اولیه، تغییرات در مواد بسته بندی، انتخاب تامین کننده، افزایش هزینه های ناشی از تورم و غیره را در نظر بگیرید.

 

یک الگوی اتاق چشایی ایجاد کنید

یک الگوی بودجه برای یک رستوران یا اتاق چشایی معمولاً با تخصیص هزینه‌ها به‌عنوان ثابت یا متغیر شروع می‌شود و سپس فرضیاتی در مورد چگونگی افزایش یا کاهش آن هزینه‌ها بر اساس داده‌های تاریخی شکل می‌دهد. به عنوان مثال، اگر پست مدیر کل حقوق بگیر است و شما انتظار دارید به این موقعیت 5 درصد افزایش دهید، هزینه های سال آینده را 105 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل پیش بینی کنید.

 

همه اش رو بذار کنار هم

هنگامی که بودجه های دپارتمان ایجاد شد، CFO آنها را در یک بودجه کلی ترکیب می کند. سود و زیان بودجه بندی شده برای هر بخش یک برگه جداگانه در همان کتاب کار اکسل خواهد بود. یک P&L خلاصه ایجاد کنید که داده‌های هر برگه دپارتمان را ترکیب کند. هنگامی که P&L تلفیقی ایجاد شد، می توان پیش بینی هایی را برای ترازنامه و صورت جریان نقدی انجام داد.

 

مشاهده تمام داده‌های انباشته‌شده در مجموعه‌ای از گزارش‌های مالی پیش‌بینی‌شده نشان می‌دهد که در کجا به تعدیلات نیاز است. آیا برای دستیابی به اهداف فروش نیاز به افزایش مخارج سرمایه ای دارید؟ آیا ماه هایی وجود دارد که پول نقد خیلی کم می شود؟ آیا هنوز می توانید هر سه ماهه به تعهدات بانکی خود عمل کنید؟

 

پاسخ به این سؤالات و ایجاد راه حل برای مناطق مشکل نیاز به تلاش هماهنگ توسط تیم رهبری دارد. پس از چندین دور تجدید نظر، نتیجه یک نقشه راه عمدی است که شرکت را به اهدافش نزدیکتر می کند.

 

از بودجه تا پیش بینی

 

بودجه برنامه ای است برای مجموعه ای از شرایط ثابت. عملکرد فعلی در برابر انتظارات منسوخ سنجیده می شود. پیش بینی برنامه ای برای مجموعه ای از شرایط انعطاف پذیر است. عملکرد فعلی با نتایج واقعی اخیر اندازه گیری می شود.

 

بودجه معمولاً در سه ماهه چهارم سال قبل تنظیم می شود. ثابت است و انعطاف پذیری لازم برای تنظیم تغییرات پیش بینی نشده را ندارد. نمونه هایی از تغییراتی که ممکن است رخ دهد عبارتند از ادغام توزیع کننده، تغییر در ترجیحات مصرف کننده، و کمبود مواد بسته بندی. هنگام بررسی بودجه در مقابل گزارش واقعی، عملکرد در وضعیت فعلی را با عملکرد در وضعیت قبلی مقایسه می کنید. اندازه گیری عملکرد خود در برابر بودجه، انتظارات شما را در گذشته ثابت می کند. شما در آینه عقب نگاه می کنید. از سوی دیگر، پیش‌بینی‌های متحرک، هنگام بررسی افق، سر خود را بالا نگه می‌دارند. شما در حال حرکت به سمت آینده هستید همانطور که وین گرتزکی، بنیانگذار لیگ ملی هاکی، می گوید، اسکیت کنید تا جایی که جن قرار است باشد. در پیش‌بینی، با انتشار نتایج واقعی و اطلاعات بهتری برای پیش‌بینی آنچه برای بقیه سال انتظار دارید، به‌روزرسانی‌های ماهانه دریافت خواهید کرد.

 

ایجاد یک مدل پیش بینی کارخانه شراب سازی

پیش بینی جایگزین نیاز به بودجه نمی شود. بودجه می تواند به عنوان نقطه شروع برای پیش بینی استفاده شود. به روز رسانی پیش بینی به صورت ماهانه به شما این امکان را می دهد که با سرعت کسب و کار سازگار شوید و پیش بینی کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد کمتر مرموز می شود. نیازی به پیش بینی مجدد کل بودجه در هر ماه نیست. پیش بینی های سطح بالا نیز به همان اندازه موثر هستند. به عنوان مثال، شما می توانید فقط موارد بزرگ بلیط مانند درآمد، COGS، نیروی کار و هزینه های عملیاتی را پیش بینی کنید. سطح پیچیدگی مناسب برای کسب و کار خود را انتخاب کنید. مدل های پیش بینی می تواند از بسیار ساده تا بسیار پیچیده باشد. سطحی از جزئیات را انتخاب کنید که بیشترین سود را به شما بدهد.

 

تمرین پیش بینی به شما امکان می دهد تا با سرعت شرکت خود هماهنگ بمانید. شما متوجه می شوید که سازمان شما چقدر سریع می تواند بچرخد. شما حسی از معیارهای کلیدی برای کسب و کار خود به دست می آورید. ایجاد یک پیش بینی به این معنی نیست که باید هر ماه یک بودجه در نظر بگیرید. در عوض، روی دسته‌های حساب بزرگ تمرکز کنید. اگر دسته‌ای را می‌بینید که خارج از محدوده معقول است، باید جزئیات را بررسی کنید تا تصویر واضحی داشته باشید.

 

در جدول 3، داده های واقعی برای دو ماه و داده های پیش بینی شده برای سه ماه در زیر نشان داده شده است. این یک مثال فشرده از بخشی از پیش بینی است که در واقعیت 12 ماه طول می کشد. توجه داشته باشید که این مدل عناصر صورت سود و زیان و ترازنامه را ترکیب می کند و به شما این امکان را می دهد که تأثیر آن بر وجه نقد را در یک گزارش مشاهده کنید. این یک گزارش مالی استاندارد نیست، بلکه گزارشی است که برای اهداف مدیریتی ایجاد شده است.

 

از بین تمام ردیف‌های نمودار، پایان پول نقد مهم‌ترین است. به پایان نقدینگی دقت کنید و به ماه هایی که پیش بینی می شود کم هستند توجه کنید. درآمد خالص عملیاتی دومین عدد مهم در مدل است. (به یاد داشته باشید، پول نقد پادشاه است!).


اگر می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید ویسکی تک مالت، می توانید روی کلمات پررنگ کلیک کنید.

 

تدوینگر: روبیک ال.