همه دسته بندی ها
en.pngEN

صفحه اصلی>اخبار>اخبار صنعت

ویسکی چگونه ساخته می شود

2022-06-16

ترکیب پایه ویسکی


ویسکی از آب، مخمر و غلات تهیه می شود. آب مورد استفاده اغلب مهمترین عامل در ساخت ویسکی خوب در نظر گرفته می شود. باید تمیز، شفاف و عاری از آلودگی باشد. عاری از ناخالصی هایی مانند آهن و سایر طعم های نامطلوب. در ایالات متحده، به ویژه در مریلند، پنسیلوانیا، ایندیانا و کنتاکی، اغلب از آب حاوی کربنات که در مناطق غنی از سنگ آهک یافت می شود، استفاده می شود. آب اسکاتلند به دلیل مناسب بودن برای تهیه ویسکی خوب مشهور است و دلایل این امر تا حدودی مرموز است.

 

هر یک ویسکی تک مالت سازنده مخمری را حفظ می کند که روی مالت جو رشد می کند و عاری از آلودگی باکتریایی باقی می ماند. برخی از سازندگان ویسکی از چندین نوع مخمر برای کنترل دقیق فرآیند تخمیر استفاده می کنند.


مالت تنها

 

نوع دانه مورد استفاده بسته به نوع ویسکی ساخته شده متفاوت است، اما همه ویسکی ها حاوی حداقل مقدار کمی جو مالت دار هستند که برای شروع فرآیند تخمیر لازم است. ویسکی مالت اسکاچ فقط جو دارد. سایر ویسکی ها حاوی ترکیبی از جو با ذرت، گندم، جو و/یا چاودار هستند. ویسکی ذرت باید حداقل 80 درصد ذرت داشته باشد، در حالی که ویسکی بوربون و تنسی باید حداقل 51 درصد ذرت داشته باشد. ویسکی چاودار باید حداقل 51 درصد چاودار و ویسکی گندم حداقل 51 درصد گندم داشته باشد. و اگر می خواهید طعم ویسکی تک مالت دیگری را احساس کنید، من از این موضوع حمایت می کنم که ویسکی کره ای انتخاب بهتری است.

 

ویسکی های تک مالت مستقیم حاوی مواد دیگری نیستند، اما ویسکی های مخلوط ممکن است حاوی مقادیر کمی از مواد افزودنی مانند رنگ کارامل و شری باشند. اکثر سازندگان ویسکی از چند مرحله اساسی برای تولید ویسکی پیروی می کنند.


چند گام اساسی برای تولید ویسکی

 

1. مواد اولیه را با هم مخلوط کنید.

برای ایجاد یک پایه قابل تخمیر، سازندگان ویسکی غلات (مانند مالت گندم، ذرت پوسته شده یا چاودار) را با آب و مخمر مخلوط می کنند. آنها سپس مخلوط را حرارت داده و هم می زنند (که گاهی اوقات "مش ویسکی" نامیده می شود) تا اطمینان حاصل شود که به خوبی مخلوط شده و برای تخمیر آماده است.


خدمات ویسکی با برچسب خصوصی

 

2. بستر تخمیر.

سپس سازندگان ویسکی مخلوط پایه خود را برای مدت معینی از یک تا دو هفته ذخیره می کنند تا مخلوط کاملاً تخمیر شود. در طی این مرحله، ترکیب شروع به تجزیه و تولید الکل طبیعی ساده به نام اتانول یا الکل اتیلیک می کند.

 

3. فیلتر کردن مخلوط.

هنگامی که تخمیر کامل شد، سازندگان ویسکی مایع را از مواد جامد تخمیر شده فیلتر می کنند. آنها مواد جامد را دور می ریزند و از مایع (اتانول) برای تهیه ودکا استفاده می کنند.

 

4. تقطیر.

تقطیر فرآیندی است برای گرم کردن و تبخیر کردن یک مایع، سپس جمع‌آوری بخار در حین تبدیل شدن به مایع. مایع حاصل خالص‌تر در نظر گرفته می‌شود (زیرا هنگام تبخیر ناخالصی‌های زیادی را پشت سر می‌گذارد) و محتوای الکل بیشتری دارد.

 

5. جمع آوری و دسته بندی تقطیر.

به عنوان مثال، ویسکی های آفریقای جنوبی پس از تقطیر، مایع مشابهی تولید نمی کنند و با تقطیر اتانول، مایع تولید شده تغییر می کند. 35 درصد اول تقطیر یک محصول اتانولی حاوی متانول یا استون تولید می کند که می تواند بسیار فرار یا سمی باشد - ظروف این مایع به عنوان "جلو" و "سر" شناخته می شوند و معمولاً تقطیرکنندگان آنها را دور می اندازند. 30% بعدی حاوی "قلب" است و بهترین محصول است. 35٪ نهایی "دم" هستند که ناخالص هستند اما می توان آنها را نگه داشت و برای توسعه بیشتر تقطیر کرد.


ویسکی DIY

 

6. ارواح سفید پیر.

پس از تقطیر، ویسکی یک فرآیند پیری را طی می کند که در آن سازنده ویسکی، الکل را حداقل به مدت دو سال در بشکه ها ذخیره می کند. کارخانه‌های تقطیر از روش‌های مختلف پیری استفاده می‌کنند، از جمله چال‌های بلوط جدید، چال‌های بلوط سفید، چال‌های ذغالی شده یا چال‌های آغشته به شراب یا شری.

 

7. رقیق سازی.

برای اطمینان از محتوای الکل مناسب، سازندگان ویسکی محصولات خود را قبل یا بعد از پیری (گاهی اوقات هر دو) با آب فیلتر شده آزمایش و رقیق می کنند.

 

8. بطری سازی.

مرحله نهایی فرآیند بطری سازی است، جایی که سازنده ویسکی محصول نهایی را به یک بطری برچسب دار اضافه می کند. هنگامی که ویسکی در بطری قرار می گیرد، پیری آن متوقف می شود.


اگر می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید ویسکی تک مالت، می توانید روی کلمات پررنگ کلیک کنید.

 

تدوینگر: روبیک ال.