همه دسته بندی ها
en.pngEN

صفحه اصلی>اخبار>اخبار صنعت

دودی و پیتی

2021-11-15

  آیا آنها از ویژگی های ویسکی اسکاتلندی هستند؟ این طعم های خاص از کجا می آیند؟ آیا آن بوی دود یا ذغال سنگ نارس است؟ Wویسکی ها دودی مشخص دارند؟ کدام ویسکی ها دارای پیتی معمولی هستند؟ 

ویسکی اسکاتلندی

پیتی از کجا آمده است

  وقتی ویسکی تک مالت تولید می کنیم ابتدا باید اجازه دهیم جو جوانه بزند، نشاسته موجود در دیواره سلولی جو را آزاد می کند. اما ما باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم، نمی تواند اجازه دهد جو بیش از حد جوانه بزند، در غیر این صورت، مصرف نشاسته بیش از حد برای رشد جوانه وجود دارد، خروجی الکل در طول تخمیر بسیار کاهش می یابد. 

جو ویسکی

  Tمرحله بعدی جو را کباب کنید و از جوانه زدن جو جلوگیری کنید. در اسکاتلند، ذغال سنگ نارس که به راحتی در دسترس بود، بهترین سوخت برای پخت جو بود.

جو کبابی

  Pخوردن، به طور کلی به خاک با محتوای آب بالا، محتوای گل بالا، کربن شدن ناقص، بین گل و زغال سنگ اشاره دارد. زمانی که اسکاتلندی ها از ذغال سنگ نارس برای پختن جو خود استفاده کردند، ترکیبات "فنولی" از جو به مالت وارد شد و طعم متمایز آن را به ویسکی اسکاچ داد.

کارخانه تقطیر Goalong

  Tدر اینجا روش دیگری برای تولید طعم ذغال سنگ نارس وجود دارد که تأثیر بشکه های بلوط است. بشکه های بلوط مسئول 60 تا 70 درصد طعم ویسکی هستند، بنابراین اگر مشروب در بشکه های بلوطی که برای نگهداری ویسکی ذغال سنگ نارس استفاده می شود کهنه شود، طعم پیت را نیز به ویسکی می دهد.


طبقه بندی پیت

 

A. 1 ~ 5ppm محتوای ذغال سنگ نارس کم است، و بیشتر ویسکی اسکاچ دارای پیتی کم، با دودی ضعیف است، بنابراین اگر متوجه آن نباشید، حتی نمی توانید آن را احساس کنید.

B. 15 ~ 25ppm محتوای تورب متوسط ​​است، مانند Talisker و Highland Park، با طعم دودی آشکار، و Islay's Caol lla و Bowmore نیز متعلق به محتوای تورب متوسط، با "طعم معجون" متوسط ​​اما نه قوی است.

ج. بیش از 30ppm محتوای پیت بالایی دارد. برندهای معروف Islay، Ardbeg، Laphroaig، Lagavulin ویسکی های معمولی پیت سنگین با طعم ذغال سنگ نارس قوی هستند.

آتش

دود از کجا می آید

  عوامل زیادی وجود دارد که دود را ایجاد می کند. اگر داخل بشکه بلوط برشته شود، دود به ویسکی می‌رود و در نتیجه دود نان تست سوخته می‌شود.

  برای دستگاه تقطیر که با آتش مستقیم گرم می شود، کنترل دما دشوار است. بخشی از ویسکی موجود در دستگاه تقطیر به دلیل شدت حرارت بیش از حد کک می شود و در نتیجه طعم گوگرد و باروت را می دهد و همچنین نوعی دودی است.

  Bمصرف جو با ذغال سنگ نارس نیز دودی تولید می کند. پیت علاوه بر باقی ماندن فنل در مالت، بوی دود ناشی از احتراق ناقص نیز دارد. بنابراین دودی اغلب با پیتی همراه است.  

طعم ویسکی