همه دسته بندی ها
en.pngEN

صفحه اصلی>اخبار>اخبار صنعت

تقطیر ویسکی

2021-12-06

اضافه کردن مقداری آب یک تجربه نوشیدنی خوب است. اما هنگام تقطیر ویسکی، آب باید به طور کامل حذف شود و فقط الکل باقی بماند. این هدف از تقطیر است. استفاده از روش های مختلف تقطیر نیز نتایج متفاوتی را به همراه خواهد داشت. روش های تقطیر شامل تقطیر سنتی تک، تقطیر مداوم و تقطیر در خلاء است.

کارخانه تقطیر ویسکی

اصل تقطیر چیست؟


تقطیر نمی تواند به هیچ ماده ای تبدیل شود، اما می تواند مواد مختلف را با توجه به نقطه جوش جدا کند. مثلاً نقطه جوش آب 100 است°C، اما الکل در حدود 80 تبخیر می شود°ج- بنابراین وقتی مخمر تخمیر شده را حرارت می دهیم، مواد مختلف موجود در مایع یکی یکی تبخیر می شود. با کنترل دما، اجازه دهید الکل گازی شده متراکم شود تا مایع شود. این فرآیند تقطیر است.

اصل تقطیر ناشی از ترمودینامیک است، با استفاده از تغییرات حالت ماده (جامد، مایع و گاز)، ابتدا گرم کردن و سپس سرد کردن. مواد تقطیر شده حرارت داده می شود تا به جوش بیاید و بخار بلافاصله بالا می آید و سپس از طریق لوله وارد کندانسور می شود و در نهایت پس از سرد شدن به حالت مایع باز می گردد.

اصل تقطیر

نکته کلیدی در تقطیر ویسکی، یافتن نقطه جوش مناسب است. نقطه جوش باید کمی بالاتر از 80 باشد°C به منظور تقطیر مولکول های شیمیایی مورد نیاز و دادن عطر در ویسکی. اکثر دستگاه‌های تقطیر ویسکی تک مالت از تقطیر تک استفاده می‌کنند و از یک جفت تقطیر برای تقطیر مخمر تخمیر شده دو بار استفاده می‌کنند. پس از اولین تقطیر، می توانیم اولین مشروب مقطر را بدست آوریم. مشروب مقطر دارای غلظت الکل 20٪ - 25٪ است، اولین مشروب مقطر دوباره تقطیر می شود. به این فرآیند «دو تقطیر» می گویند.

در برخی از دستگاه‌های تقطیر، اگر دستگاه‌های تقطیر بیش از حد مشغول باشند که نمی‌توانند در کنار دستگاه تقطیر بمانند، هنگام تقطیر اول، یک تکه کوچک صابون بدون عطر به دستگاه تقطیر اضافه می‌کنند. که می تواند از جوشیدن کف زیاد جلوگیری کرده و احتمال تصادفات را کاهش دهد. نقطه جوش مایع صابون از الکل بیشتر است، پس نگران نباشید که مایع صابون به مشروب ویسکی بیاید.

微 信 图片 _20211027141037

蒸馏1